Prva stran arrow Novice arrow GASILSKO REŠEVALNA VAJA V ŠEMPETRSKI BOLNIŠNICI sobota, 20 april 2024
GASILSKO REŠEVALNA VAJA V ŠEMPETRSKI BOLNIŠNICI
nedelja, 22 oktober 2017

V soboto, 21.10.2017 se je 12 naših operativnih članov in gasilcev pripravnikov udeležilo večje gasilsko reševalne vaje, ki so jo organizirali Civilna zaščita občine Šempeter – Vrtojba, Splošna bolnišnica Dr. Franca Derganca Nova Gorica in Javni zavod za gasilsko in reševalno dejavnost - Gasilska enota Nova Gorica. Vaja se je izvedla na podlagi predpostavke, da v 7. nadstropju bolnišnice pride do namernega požiga. Oseba z alkoholom polije več postelj in jih zažge. Požar hitro zajame celoten prostor in se po nekaj minutah že širi v sosednje prostore. V prostoru, kjer je prišlo do incidenta, dve osebi umreta, tri pa utrpijo zelo hude opekline. Zaposleni pričnejo z evakuacijo in poskušajo pogasiti požar, a neuspešno. Več oseb v bližnjih sobah je nepokretnih, zato rabijo pomoč pri evakuaciji. Dim zelo otežuje evakuacijo, nekaj ljudi se zastrupi. Prav tako se dim širi v zgornja nadstropja, ki jih je potrebno nemudoma evakuirati (fiktivno), pri tem pa ni mogoča uporaba stranskega stopnišča na krilu kjer je prišlo do požara. Kapacitete so polno zasedene, samo v nadstropju, kjer je prišlo do požara, leži 70 pacientov. V vaji so bili preizkušeni postopki začetnega gašenja, evakuacije in javljanja ob zaznanem požaru, komunikaciji in sodelovanju osebja z gasilci in drugimi reševalci ter medsebojno komunikacijo med gasilskimi, reševalnimi in drugimi službami, postopke reševanja večjega števila poškodovanih ali nepokretnih oseb, postopke dolgotrajnega gašenja na visokem objektu z zagotavljanjem vse potrebne podpore in postopke vzpostavitve in izvedbe štabnega vodenja. Poleg operativnih članov so se vaje udeležile tudi članice in mladi člani PGD Dornberk, ki so nastopili kot statisti – poškodovani. Vaja je po mnenju naših članov v celoti uspela.

Nekaj fotografij si lahko ogledate na FB strani PGD Dornberka.