Prva stran arrow Prva stran arrow ODKRITJE SPOMINSKE PLOŠČE sreda, 24 april 2024
ODKRITJE SPOMINSKE PLOŠČE
torek, 07 november 2017

V soboto 4.11.2017 so člani Prostovoljnega gasilskega društva Dornberk v sodelovanju z OZVVS »VETERAN« iz Nove Gorice pred gasilskim domom v Dornberku pripravili slovesnost ob odkritju spominske plošče v zahvalo in spomin članom PGD Dornberk za odločen in pogumen prispevek v vojni za samostojno Slovenijo.  Pred in med zločinskim pohodom sovražne vojske so se namreč leta 1991  v gasilskem domu zbrali zavedni in pogumni gasilci, ki so s pomočjo drugih krajanov sodelovali pri načrtovanju in izvajanju zaščitnih ukrepov za ohranitev samostojne Slovenije, ki jo je Slovenska skupščina izglasovala 25. junija. Da je bilo potrebno usklajevati dejavnosti, se je izkazalo, ko je sovražna vojska začela streljati na krajane Dornberka, ki so ob prehodu oklepnih vozil izrazili mogočen upor. Z odkritjem spominske plošče, ki sta jo odkrila veterana PGD Dornberk Ivan Vidmar in Ivan Šinigoj, smo se spomnili časov, ko je bila Slovenija enotna in je bilo potrebno izraziti čut domoljublja, humanosti, pravičnosti in pripravljenosti pomagati drugemu. Vse prisotne sta pozdravila predsednik PGD Dornberk, Simon Justin in predsednica Krajevne skupnosti Dornberk, Štefka SUŠIČ. Slavnostni govornik na svečanosti je bi namestnik predsednika Gasilske zveze Slovenije, Janko Cerkvenik, ki je v svojem govoru poudaril pomen sodelovanja in tovariške pomoči med različnimi društvi, ko je to najbolj potrebno. Vesel je, da so se obdržale prijateljske vezi med gasilskimi društvi in društvi veteranov. Vse prisotne pa je tudi spomnil, da je Gasilska zveza Slovenije v vsej svoji zgodovini vedno delovala v prid Slovenije, kar se je izkazalo tudi med osamosvojitveno vojno. Da gasilci lahko izvedejo vse naloge pa je pomembna njihova strokovna usposobljenost. K temu pa nekaj prispeva tudi strokovni  gasilski častnik Gasilec, ki izhaja že 120 let. Zahvalil se je za povabilo in članom PGD Dornberk izrekel zahvalo. Slovesnost se je končala z nastopom Moškega pevskega zbora PGD Dornberk, ki je skupaj z mladima članoma društva, Lukom Šinigoj in Saro Berce poskrbel za kulturni del svečanosti, katero je ves čas vodila in povezovala Eva Šinigoj.

Nekaj fotografij (foto: S.Justin, V.Šibelja in L.Saksida) si lahko ogledate TUKAJ.

Naključna fotografija