Prva stran arrow Novice arrow DEŽEVJE S POPLAVAMI sobota, 20 april 2024
DEŽEVJE S POPLAVAMI
torek, 13 oktober 2020

Nočno deževje, ki se je nad našimi kraji pričelo v noči iz 24.9.2020 na 25.09.2020 je v jutranjih urah pričelo zalivati stanovanjske prostore v Prvačini. Še preden je prva ekipa naših članov prispela v Prvačino, smo prejeli nekaj deset klicev občanov, ki jim je voda začela uničevati lastnino. V sodelovanju z GE JZGRD Nova Gorica smo na ogrožena območja pripeljali vreče s peskom, ki je v bistvu vsa obramba proti naraščajoči vodi. Kasneje so se nam pridružili tudi člani PGD Nova Gorica, ki so nam pomagali pri reševanju in črpanju vode iz stanovanjskih hiš in gospodarskih objektov. V poznih popoldanskih urah, ko se je vreme nekoliko umirilo smo preverili in ugotovili, da smo posredovali na 31 krajih od Branika do Prvačine. Zaradi deževja se je na našem območju sprožilo več zemeljskih udorov in plazov. Trije plazovi so nastali v neposredni bližini stanovanjskih hiš, en plaz pa je naredil precej škode na gospodarskem objektu. Pri kasnejših ogledih smo ugotovili, da se plazišča večinoma umirjajo, bo pa vsaj na nekaterih potrebna temeljita obnova, da bi preprečili ogrožanje stanovanjskih objektov. Le te so si ogledali tudi predstavniki MO Nova Gorica, Civilne zaščite in KS Dornberk.