Prva stran arrow Prva stran arrow SREČANJE PRIJATELJSKIH DRUŠTEV, OSEK 2023 sreda, 24 april 2024
SREČANJE PRIJATELJSKIH DRUŠTEV, OSEK 2023
nedelja, 23 april 2023

V soboto, 22.4.2023 je v organizaciji PGD Osek potekalo tradicionalno srečanje članov prijateljskih društev. Člani PGD Osek so se potrudili pri organizaciji srečanja, katerega so se udeležili člani domačega društva, PGD Maribor-Studenci, PGD Formin, PGD Destrnik, PGD Maribor-Pobrežje in člani našega društva. Na začetku nam je dobrodošlico izrekel predsednik PGD Osek, Aleš Škrobar, ki se je vsem zahvalil za udeležbo in nas seznanil kako bomo preživeli dan. Takoj po močnem okrepčilu smo si ogledali izletniško kmetijo Breznik, kjer sta nam gospodar Damijan in njegov zet Žan predstavila zgodovino kmetije in popeljala v njihovo prečudovito klet, kjer smo, ob prigrizku ocvirkove pogače, preizkusili njihova izbrana vina. Za tem smo se odpeljali do bivšega kamnoloma, kjer so domačini v zgodovini kopali kamenje iz katerega so bile sezidane vse hiše v okolici kakor tudi večina cerkva. Kamen pa so prodajali tudi po drugih krajih. Zanimivo je, da so vsi kamnolomi pod zemljo. Po ogledu kamnoloma, nas je na svoj dom povabil bivši predsednik PGD Osek, Srečko, kjer smo se osvežili s kavico in pecivom. Odpeljali smo se do cerkve Svete trojice s samostanom, kjer nam je skrbnik cerkve predstavil zgodovino in samo notranjost cerkve. Ogledali pa smo si tudi knjižnico v lasti cerkve, v kateri hranijo knjige od leta 1474 do leta 1830. Knjižni fond, ki obsega 1555 izvodov, ima tudi več rokopisov. Knjižnico bogatijo prvotiski, inkunabule tj. knjige, ki so bile natisnjene pred letom 1500. Med raritetami je tudi knjiga o fiziki iz leta 1574, morda najstarejši učbenik fizike na Slovenskem. Zanimiva je knjiga zemljevidom, ki opisuje Cerkniško jezero. Po tem zanimivem ogledu smo se vrnili v gasilski dom, kjer smo si ogledali tudi zvonik, ki so ga gasilci pripeljali iz cerkve Sv. Trojice. Organizatorji so za vse udeležence pripravili popoldanske športne igre. Lahko se pohvalimo, da smo dosegli drugo mesto, saj smo prvo mesto z veseljem prepustili našim prijateljem iz Formina. Ob prijetnem druženju se je prehitro približal čas odhoda. Zahvaljujemo se organizatorjem za trud, ki so ga vložili v organizacijo srečanja.

Naključna fotografija