Prva stran arrow Novice arrow INTERVENCIJE OB POPLAVAH nedelja, 28 april 2024
INTERVENCIJE OB POPLAVAH
nedelja, 28 oktober 2012
Močne padavine, ki so 27.10.2012 prizadele širše goriško območje, so veliko preglavic in škode povzročile tudi na območju PGD Dornberka.

Glede na to, da so bile napovedane večje količine padavin, so bili člani PGD Dornberk aktivirani že ob 10.00 uri. V prostorih PGD so prostovoljni gasilci pregledali in pripravili vso opremo za reševanje ljudi in stvari ob poplavah. Člani našega društva pa so tudi začeli polniti vreče s peskom.

Okoli 18.00 ure je prva skupina gasilcev odšla v Dom upokojencev v Gradišče nad Prvačino, kjer je voda začela vdirati v kletne prostore. Gasilcem je hitro uspelo izčrpati vodo, nakar je voda začela z veliko hitrostjo naraščati, kljub temu, da so gasilci le to črpali. Reševanje je tam trajalo vse do 02.00 ure dne 28.10.2012, ter se zopet pričelo ob 08.00 uri, saj je bilo potrebno očistiti vso umazanijo, ki jo je voda prinesla v prostore.

Takoj po prvi intervenciji smo prejeli veliko prijav iz širšega območja Dornberka, Prvačine, Branika in Preserij, kjer je voda začela vdirati v stanovanjske hiše oziroma so se sprožali zemeljski plazovi. Po vsej verjetnosti je bilo najhuje v zaselku Potok, kjer je naraščajoči potok s sabo odnašal vse kar mu je bilo na poti in poplavljal stanovanjske hiše. Zaradi velikih količin vode sta bila, poleg veliko manjših, sprožena tudi dva večja zemeljska plazova, ki sta že ogrožala stanovanjski hiši. Omenjene plazove si je na kraju ogledal tudi strokovnjak iz CZ MO Nova Gorica.

Večje število intervencij so gasilci opravili tudi v Prvačini, kjer je reka Vipava poplavila stanovanjske in gospodarske objekte. Samo delo gasilcev so oteževale poplavljene ceste, zaradi katerih smo na nekatera območja lahko prišli samo z enim vozilom.

Pri reševanju ljudi in premoženja je dne 27.10.2012 sodelovalo 28 članov našega društva. V večernih urah pa so nam priskočili na pomoč še gasilci iz PGD Komen, PGD Sežana in PGD Čepovan, saj nam je pričelo zmanjkovati črpalk.

28.10.2012 ob 08.00 uri se je večje število članov PGD ponovno zbralo v gasilskem domu. Večja skupina gasilcev je odšla v Dom upokojencev v Gradišče, kjer so pomagali zaposlenim pri čiščenju prostorov. V dopoldanskih urah smo opravili še dve črpanji vode iz objektov. Skupaj s člani CZ MO Nova Gorica pa smo si ogledali in organizirali odstranjevanje zemeljskih plazov.

Nekaj fotografij (foto člani PGD) si lahko ogledate tukaj.