Prva stran arrow Novice arrow IN MEMORIAM - BOGDAN ŽORŽ (1948-2014) ponedeljek, 06 maj 2024
IN MEMORIAM - BOGDAN ŽORŽ (1948-2014)
ponedeljek, 17 marec 2014
V nedeljo, 9.3.2014 smo se zadnjič poslovili in na zadnji poti pospremili dolgoletnega predsednika PGD Dornberk, Bogdana Žorža.

Bogdan Žorž se je rodil 27.2.1948 v Dornberku, kjer je v naselju Tabor živel vse od rojstva do prezgodnje smrti, ki je 6.3.2014, po krajši ampak hudi bolezni, prekinila njegovo življenjsko pot.

Bogdan ŽORŽ je v PGD Dornberk vstopil leta 1971 z namenom, da bi pomagal društvu organizirati 60-letnico ustanovitve društva. Po dobro opravljeni nalogi je ostal član društva in v njem, kljub temu, da je bil aktiven na mnogih drugih področjih, pričel aktivno delovati. Med spoznavanjem društva in gasilstva nasploh se je pričel izobraževati tudi na tem področju in je dosegel čin višjega gasilskega častnika II. stopnje – organizacijske smeri. Svoje poklicno znanje je uporabil tudi pri delu v društvu in pričel sodelovati pri usposabljanjih in izobraževanjih gasilcev v celotni severnoprimorski regiji.  Leta 1993 je bil izvoljen za predsednika društva in je funkcijo opravljal vse do leta 2013, ko na lastno željo ni več kandidiral, saj je bil mnenja, da se mora vodstvo društva zamenjati z mlajšimi člani. V 20-letnem predsedovanju se je zavzemal za razvoj društva in gasilstva nasploh, saj je vedno poudarjal, da so prostovoljstvo, humanitarnost, prijateljstvo in sodelovanje, pogoji za dobro delo prostovoljnih gasilcev. Zaradi aktivnega dela in dobrih organizacijskih sposobnosti, je bil leta 2008 izvoljen za predsednika sveta severnoprimorske regije. Hkrati pa je bil član komisije za izobraževanje pri GZ Slovenije. Kljub temu, da je bil aktiven predvsem na organizacijskem področju dela, se je vedno udeležil večjih gasilskih intervencij, kot so bili večji požari, plaz in potres na Bovškem. Bil je eden izmed ustanoviteljev in član Moškega pevskega zbora PGD Dornberk, ki neprekinjeno deluje od leta 1996. Vse do zadnjega pa se je udeleževal tudi tekmovanj v gasilsko športnih disciplinah. Zaradi vseh zaslug je bil leta 2013 imenovan za častnega predsednika PGD Dornberk.

Na poklicni poti je izdal vrsto strokovnih knjig in člankov na temo vzgoje otrok in mladostnikov, kjer je znanje črpal tudi iz prakse, saj je poleg drugih aktivnosti kot psiholog in terapevt dolga leta, skupaj s svojo ženo, vodil zavod, kjer se je ukvarjal z otroki, mladostniki in družinami v stiski. Verjetno so najbolj brana dela, ki jih je napisal tako, da jih lahko razume vsak povprečen bralec, tista, ki govorijo o razvajenosti otrok. Svoje znanje pa je uporabil tudi pri izdaji Zbornika PGD Dornberk ob praznovanju 100-letnice ustanovitve društva. Sam je namreč vedno vztrajal, da je potrebno spoštovati zgodovino gasilstva. Poleg tega, da se je zavzemal, da se je pod njegovim vodstvom društvo razvijalo in postalo ugledno društvo v samem kraju in širše, je našel čas za delo tudi v samem kraju, ki ga je imel neizmerno rad. Krajani se ga bodo spominjali tudi kot predsednika KS Dornberk, pobudnika za prvi samoprispevek za izgradnjo Osnovne šole, ki je bila potem tudi zgrajena, pobudnika za ureditev ulic in urejanje komunalnih odpadkov. Spominjali se ga bomo tudi kot človeka, ki je vedno priskočil na pomoč pri vseh aktivnostih, ki so se v kraju dogajale. Za svoje delo je prejel več priznanj in odlikovanj, med drugim gasilsko priznanje za posebne zasluge, zlati znak CZ in nagrado MO Nova Gorica.

Njegova priljubljenost in prepoznavnost se je izkazala tudi ob zadnjem slovesu, saj ga je na zadnji poti pospremilo izredno veliko prijateljev, sodelavcev in znancev, ki so tudi v žalni knjigi izrazili vso zahvalo za njegovo opravljeno delo.